loading...

پایگاه تخصصی نقد وهابیت

موسسه پژوهشی دارالاعلام لمدرسه اهل البیت(ع)شیراز

بازدید : 23
چهارشنبه 9 ارديبهشت 1399 زمان : 9:24

سوال
آیا آتش اعتقادات فتنه انگیز بربهاری دامن‌گیر حاکمان هم می‌شود؟

پاسخ
در زمانی که بربهاری به اوج فعالیت خود رسید و یاران زیادی یافت، خلیفه الراضی از نفوذ بربهاری و کثرث طرف‌دارانش احساس خطر کرد. رئیس شرطه بغداد در دهم جمادی الآخر ۳۲۳ق اعلام کرد که اجتماع طرف‌داران بربهاری و مناظره درباره عقایدشان، ممنوع است. او آنان را به تنبیه و تبعید و قتل و آتش زدن خانه­هاشان تهدید کرد. ظاهراً در همین زمان بود که بربهاری از بیم دستگیری می‌گریزد و مخفی می­شود. علت عمده صدور حکم دستگیری او، اظهار مطالب خلاف عقیده مردم بود.

ابن‌اثیر می‌گوید: علت صدور چنین حکمی‌آن بود که بربهاری و پیروانش برای خداوند، مانند و شبیهی ‏قائل بودند و ذات احدیت را دارای کف دست و انگشتان و دو پا با کفش از طلا و صاحب گیسوان تصور می‏کردند و می‏گفتند که خداوند به آسمان بالا می‏رود و آن‌گاه به‏دنیا فرود می‏آید.[1]

ذهبی می‌نویسد:

رئیس شرطه بغداد اعلام کرد که اجتماع دو نفر از یاران بربهاری در شهر ممنوع است. از طرف خلیفه الراضی نامه­ای طولانی مبنی بر دستگیری او صادر گردید که مضمون آن بدین شرح بود: آنان حق ندارند درباره مذهب و عقیده خود بحث و مناظره کنند. پیش‌نماز حنبلى حق ندارد امام جماعت شود، مگر اینکه بسم الله الرحمن الرحیم را بلند بخواند، چه در نماز صبح و چه در نماز عشا.

«راضی بالله خلیفه عباسی در نامه­اش افزود: گاهى شما (حنبلیان) صورت زشت و پلید خود را مثال روى خداوند می­دانید و خود را شبیه یزدان مى‏خوانید و براى خدا دست و پا و انگشت و کفش زرین قائل می‌شوید و حتى بوى خدا را وصف می­کنید و گاهى شیعیان آل محمد:را کافر و گمراه می­دانید.

شما مسلمین را به دین باطل و بدعت و مذهب فاسدی دعوت می­کنید که قرآن منکر آن است.

شما زوار قبر امامان را انکار مى‏کنید و زائران را گمراه می­دانید و برخلاف این عقیده‌تان، خود به زیارت قبر یکى از عوام (یعنی احمد بن‌حنبل) که شرف و نسب ندارد، مى‏روید و براى تبرک و زیارت در مقبره او تجمع مى‏کنید. او شرفِ نسبت به پیامبر9را ندارد، ولی شما به مردم امر مى‏کنید که قبر او را زیارت کنند و همچون پیامبران براى او قائل به معجزه‌اید و می­گویید که صاحب کرامات و مقامات بوده است.

خداوند شیطان را لعنت کند که این کارهاى زشت را در نظر شما خوب جلوه داده و شما را فریب داده و گمراه کرده است.

امیرالمؤمنین (یعنی خلیفه راضى) سوگند یاد مى‏کند و به سوگند خود وفا و عمل خواهد کرد که اگر از مذهب زشت و راه کج منصرف نشوید، شما را سخت تنبیه و سپس تبعید خواهد کرد و بالأخره خواهد کشت و پراکنده و نابودتان خواهد کرد و با شمشیر گردن شما را خواهد زد و خانه شما را با آتش خواهد سوزاند.[2]

نکته درخور توجه در این نامه عکس العمل شدید خلیفه در برابر تعرض به شیعیان از سوی حنابله در مسئله زیارت قبور امامان شیعه است. تنوخی نقل می­کند:

در آن زمان اوضاع در بغداد طوری بود که شیعیان برای اقامه عزا برای امامانشان از ترس بربهاری و حنابله باید مخفیانه این کار را انجام می‌دادند. او می­گوید زنی به نام خلب بود که نوحه‌خوان بود. بربهاری گفت به من خبر رسیده که زنی به نام خلب نوحه‌خوانی می‌کند. او را بیابید و بکشید.[3]

در همین سال (323ق) راه حج از سمت عراق به علت درگیری داخلی بسته شد و عده­ زیادی از حجاج خانه خدا در بین راه در بغداد کشته شدند. ابن‌جوزی می‌‌گوید: در این سال ستارگان درخشانی در بغداد افول و سقوط کردند و شهر کوفه هیچ سالی را مثل این سال به خود ندیده است. قیمت اجناس به شدت بالا رفت؛ به طوری که هر کر گندم به120دینار رسید. اتفاق دیگر در این سال وقوع آتش‌سوزی مهیب در منطقه کرخ در بازار بغداد بود که تعداد زیادی از حجره­های بازار در آتش سوخت. همچنین آتش، تعدادی از حنبلیان را سوزاند و این بدان سبب بود که رئیس شرطه بغداد وقتی سعی داشت که یکی از یاران بربهاری را دستگیر کند، آتش زبانه کشید و عده­ای از زنان و مردان سوختند. [4]

پینوشت:

[1]. تجارب الامم، ج 1، ص 322؛ البدایة و النهایة؛ ج 8، ص 307ـ308؛ الکامل، ج1، ص461؛ المنتظم، ج6، ص276؛ الوافی بالوفیات، ج12، ص90.

[2]. الکامل فی التاریخ، ج 20، ص 32ـ33. همچنین ر.ک: تجارب الأمم، ج1، ص 322ـ323.

[3]. نشوار المحاضرة، ج 2، ص111.

[4]‌. تکملة تاریخ الطبری، ج1، ص91ـ92؛ المنتظم، ج6، ص 276؛ البدایة و االنهایة، ج11، ص182.

نقد و بررسی دیدگاه مخالفین در مسأله طلب شفا از اولیای الهی و استغاثه به ایشان
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

آمار سایت
 • کل مطالب : 13
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 15
 • بازدید کننده امروز : 16
 • باردید دیروز : 2
 • بازدید کننده دیروز : 3
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 68
 • بازدید ماه : 55
 • بازدید سال : 2582
 • بازدید کلی : 2582
 • کدهای اختصاصی